lexmark
04 خرداد 1402 - 13:58

شناسنامه جمعیتی استان‌ بوشهر تدوین شد

مدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور گفت: شناسنامه جمعیتی استان‌ها ازجمله استان بوشهر به تفکیک شهرستان‌ها تدوین و در اختیار دبیران استانی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فارس استان بوشهر، زینب اختری مدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور در اختتامیه نخستین «جایزه ملی جوانی جمعیت» در استان بوشهر اظهار داشت: شناسنامه جمعیتی استان‌ها به تفکیک شهرستان‌ها تدوین و در اختیار دبیران استانی قرار گرفته است در این راستا استان بوشهر در این زمینه برای استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد عملکرد خوبی داشته است.

وی افزود: شاخصه‌های جمعیتی استان بوشهر اکنون وضعیت خوبی دارد، اما نگاهی به روند‌ها نشان می‌دهد که در تعداد ازدواج‌ها و نرخ باروری روند کاهشی را با سرعت طی می‌کنیم و این وضعیت نگران کننده است. اقدامات حاکمیتی در بهترین حالت می‌تواند تا ۳۰ درصد موفق واقع شود بنابراین مردم باید پای کار بیایند و مساله جوانی جمعیت به خواسته آن‌ها تبدیل شود.

این مقام مسؤول ادامه داد: بوشهر از بزرگترین مراکز اقتصادی، پایتخت انرژی و دارای ظرفیت بالایی در اتاق بازرگانی است؛ بنابراین ایجاد انگیزه اقتصادی برای جذب سرمایه‌گذاری در حوزه جمعیت می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

اختری با بیان اینکه باید حواسمان به اصلاح ساختار جمعیت باشد چرا که ازدواج و فرزندآوری تنها بخشی از این ساختار است، ادامه داد: پدیده مهاجرت یکی از مولفه‌های ساختار جمعیت است که بویژه در استان‌های مهاجرپذیر باید مورد توجه قرار گیرد تا ساختار اصلی زیست بوم تحت شعاع مهاجران قرار نگیرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده وزارت کشور تاکید داشت: ستاد خانواده و جوانی جمعیت استان بوشهر نشان داده است که به خوبی توانسته در یک سال گذشته مواردی که در قانون بوده است را پیگیری کرده و به اجرا برساند.

این مقام مذکور با بیان اینکه قرار است دبیر خانه ملی جمعیت در استان بوشهر شکل بگیرد، اعلام داشت: دو مساله اساسی نگران کننده در بوشهر، روند کاهش ازدواج و تعداد موالید است که سرعتش شتاب زیادی دارد.

پایان خبر/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1237789